Przejdź do treści

Olejki zapachowe - rodzaje

Chętnie sięgamy po olejki zapachowe i nie jest to nic dziwnego – mają one wiele różnorodnych zastosowań. Olejki te z powodzeniem możemy wykorzystać, chcąc nadać niepowtarzalny zapach naszym pomieszczeniom, a dodanie kilku kropli do prania sprawi, że będzie ono pięknie pachniało. Są one również podstawowym elementem aromaterapii. Przyjrzyjmy się, jakie są rodzaje olejków zapachowych, co odróżnia je od olejków eterycznych oraz gdzie kupić olejek zapachowy.

Olejek zapachowy a eteryczny

Mimo, iż terminy te często stosowane są zamiennie, okazuje się, że nie są one tożsame. Co zatem różni olejek zapachowy a eteryczny? Olejki eteryczne są to wyciągi roślinne, które uzyskiwane są za pomocą destylacji, wyciskania lub też ekstrakcji chemicznej. Są one zupełnie naturalne i mają zazwyczaj jedną dominującą nutę zapachową. Olejki zapachowe zaś, są to kompozycje olejków naturalnych połączonych z syntetycznie uzyskanymi nutami zapachowymi. W efekcie otrzymujemy zapach, który jest złożony z kilku lub kilkunastu składników. Są one często kupowane, znaleźć możemy ich różne warianty, np. olejki zapachowe do samochodu czy też olejki zapachowe do domu. Ich główne zastosowanie to aromatyzacja pomieszczeń. Możemy zastosować je w kominkach zapachowych, nawilżaczach powietrza, czy też użyć jako składnik wykonanego samodzielnie odświeżacza powietrza.

Rodzaje olejków zapachowych i ich właściwości

Olejki zapachowe znaleźć możemy w różnych wariantach. Często spotykane zapachy to, m.in.: Cynamon, Wanilia, Drzewo Herbaciane, Lilia Wodna, Zielona herbata, Trawa Cytrynowa, Pomarańcza. W sklepach znaleźć można również bardziej złożone kompozycje, takie jak: Białe Kwiaty, Kwiaty Polne, czy też tajemniczo i ciekawie brzmiące: Szczypta Orientu, Romantyczny Spacer lub też Leśna Polana. Olejki zapachowe do domu mogą w niezwykły sposób nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Dodanie kilku kropel do dyfuzora sprawi, że Twoje mieszkanie w kilka chwil wypełni się przyjemnym zapachem, który w zależności od wybranego olejku – będzie słodki lub orzeźwiający. Gdy zastanawiamy się, gdzie kupić olejek zapachowy, dobrym rozwiązaniem mogą być sklepy internetowe, które oferują wiele produktów. Innym sposobem jest odwiedzenie drogerii lub supermarketu, gdzie również można znaleźć szeroką gamę olejków zapachowych.

Stosowanie konkretnych zapachów niesie pewne właściwości dla naszego zdrowia i samopoczucia. Gdy jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy chwili relaksu, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z olejku o zapachu lawendy, która ma właściwości relaksujące. Olejek o zapachu wanilii niesie za sobą uspokojenie, jest to więc doskonały sposób na wyciszenie swoich emocji. Gdy jednak chcemy dodać sobie energii, warto skorzystać z zapachu zielonej herbaty, która działa nieco pobudzająco na nasz organizm. Jeśli potrzebna jest nam chwila odpoczynku, dobrze jest skorzystać z chwili dla siebie przy olejku o zapachu kwiatów polnych. W niezwykły, nieco świąteczny klimat, pełen wspaniałych wspomnień, przeniesie nas zapach cynamonu czy też pomarańczy.